126 “Інформаційні технології аналізу даних та зображень” (магістр)
Освітня програма
Завдяки гарній фундаментальний підготовці – поглибленому професійному навчанню, що включає в себе опанування як теоретичних, так і практичних навичок – та ряду менеджерських дисциплін та ряду менеджерських дисциплін освітньої програми «Інформаційні технології аналізу даних та зображень» спеціальності 126 «Інформаційні системи та технології» мають можливість обіймати такі ключові посади як: програміст, Front-End розробник, Back-End розробник, веб-програміст, Full Stack розробник, системний аналітик, датасайнтист, дата-інженер, QA інженер та інші суміжні спеціальності на будь-якому сучасному потужному підприємстві чи в ІТ-компанії.
Перший випуск магістрів за спеціальністю «Інформаційні системи та технології» (раніше мала назву «Комп’ютерні науки») на кафедрі відбувся у 2010 році.
Компетентності, програмні результати навчання, освітні компоненти, дисципліни та інше дивись в освітній програмі.
Силабуси освітніх компонентів (дисциплін) програми (обов’язкових та вибіркових) доступні у веб-системі організації навчального процесу ВНТУ JetIQ. Треба тільки зверху у випадному меню вибрати спеціальність 126 і назву освітньої програми “Інформаційні технології аналізу даних та зображень”.
Випускників цієї освітньої програми прагнуть залучити до своєї діяльності підприємства, які розробляють чи використовують різного роду програмні продукти, т.ч. у міжнародні та місцеві ІТ-компанії, органи влади, державні, комунальні та приватні підприємства, які накопичують великі обсяги різної інформації і потребують швидкого прийняття оптимальних рішень щодо інноваційного розвитку, просування продукції на ринку, її удосконалення, чи комп’ютеризації рутинних операцій; банки; інформаційні агентства; колективи стартапів та установи, які працюють з різного роду даними, у т.ч. з відео та зображеннями, тощо. Також, випускники освітньої програми «Інформаційні технології аналізу даних та зображень» мають необхідні навички для створення власних ІТ-компаній та продуктів, наданню послуг як незалежні самозайняті підрядники (freelancers, independent contractors) тощо.
- Типові посади випускників в ІТ-компаніях:
- ІТ-менеджер (IT Manager: CEO, Engineering Manager, Team/Tech Leader, etc.): контролює технологічну інфраструктуру та діяльність компанії, включаючи управління обладнанням, програмним забезпеченням, мережами, безпекою та іншими ключовими процесами компанії. Team Leader відповідає за команду та забезпечує, щоб усі працювали ефективно. Керівники також несуть відповідальність за прийняття технічних рішень і вибір та застосування технічних стандартів.
- Системний архітектор (System Architect): управляє командою та здійснює розробку і впровадження архітектури програмного забезпечення, яка відповідає потребам бізнесу компанії з урахуванням технічних ризиків, контролю якості та стандартів. Архітектор відповідає за розробку загальної структури програмної системи, включаючи її компоненти, та те, як вони взаємодіють між собою. Вони тісно співпрацюють з іншими програмістами та замовником, щоб гарантувати, що система масштабована, безпечна та ефективна.
- Науковий спеціаліст з обробки даних (Data Scientist): програміст, який відповідає за розроблення та впровадження алгоритмів і моделей для отримання інформації з даних і вирішення складних бізнес-проблем. Вони спеціалізуються на роботі з великими наборами даних для отримання розуміння та створення прогнозних моделей. Можуть працювати з різноманітними інструментами та технологіями, включаючи алгоритми машинного навчання, програмне забезпечення статистичного аналізу та великі платформи даних.
- Інженер-програміст (Software Engineer): програміст, який розробляє та підтримує програмні додатки, включаючи проєктування, кодування, тестування та налагодження. Вони можуть працювати над окремими компонентами більшої програмної системи або нести відповідальність за всю програму.
- Full Stack Software Engineer – це програміст-універсал, який має вміння створювати повноцінні веб-додатки з нуля до кінця, включаючи їх інтерфейс, бекенд, бази даних та безпеку. Вони займаються розробкою повноцінних веб-додатків, які працюють як на клієнтській, так і на серверній стороні.
- Веб-розробник (Web Developer): програміст, який спеціалізується на створенні веб-додатків та веб-сайтів. Вони можуть працювати з передовими технологіями, такими як HTML, CSS та JavaScript, а також Back-End Technologies: бази даних та мови сценаріїв для серверної частини.
- Розробник мобільних додатків (Mobile Developer): спеціалізується на створенні додатків для мобільних пристроїв, передусім для смартфонів і планшетів. Вони можуть співпрацювати з мовами програмування, такими як Java або Swift, або використовувати для створення додатків кросплатформні інструменти розроблення.
- Аналітик бізнес-аналітики (Business Intelligence Analyst, Business Analyst): програміст, який відповідає за аналіз та інтерпретацію даних, щоб надати розуміння та сприяти прийняттю бізнес-рішень.
- Аналітик даних (Data Analyst): програміст, який відповідає за збирання, аналіз та інтерпретацію великих наборів даних за відомими методами і технологіями для виявлення тенденцій і закономірностей, які можуть стати основою для прийняття бізнес-рішень.
- Інженер машинного навчання (ML Engineer): програміст, який відповідає за розроблення та впровадження алгоритмів і моделей машинного навчання для вирішення бізнес-проблем і отримання інформації з даних.
- Інженер даних (Data Engineer): проєктує, розробляє та підтримує інфраструктуру та інструменти, необхідні для зберігання та обробки великих обсягів даних.
- Інженер із забезпечення якості (QA): інженер з питань якості, який відповідає за тестування програмних систем, щоб забезпечити відповідність необхідним стандартам якості. Вони тісно співпрацюють з програмістами, щоб визначити та виправити будь-які дефекти програмного забезпечення.
Це лише кілька прикладів посад, які програмісти можуть зайняти в ІТ-компаніях. Іншими можуть бути «HR менеджер», «розробник баз даних», «розробник ігор», «дизайнер», «інженер AI/ML», «тестувальник програмного забезпечення» тощо. Конкретні ролі та обов’язки можуть змінюватися залежно від компанії та галузі.
Враховуючи більш прикладний характер підготовки та широкі можливості на кафедрі САІТ для роботи з реальними даними і задачами у межах проєктного навчання, аніж у пересічних програмістів та вузькопрофільних фахівців інших освітніх програм і кафедр, випускники програми «Інформаційні технології аналізу даних та зображень» мають більші шанси посісти посаду керівника команди (Team Leader), керівника проєкту (Project Manager), досвідчений розробник (Senior) тощо. Звичайно, для цього треба ще мати значний досвід реалізації проєктів, а для міжнародних ІТ-компаній – й вільне володіння англійською мовою (а може, й не тільки англійською). Також, бажано добре вивчати фундаментальні дисципліни, різні дисципліни з програмування та управління ІТ-проєктами й набувати досвіду у різних конкурсах і хакатонах як капітан команди.
На кафедрі САІТ студенти отримують широкі можливості для опанування компетентностей, результатів навчання, корисних знань і навичок, які, як правило, забезпечують гарне подальше працевлаштування:
- цікаві професійно орієнтовані дисципліни, зміст яких оновлюється щороку;
- досвідчені викладачі, які, як правило, мають практичний досвід роботи в міжнародних ІТ компаніях з тематики своїх дисциплін;
- можливість оплачуваної участі у науково-дослідних і науково-практичних проєктах кафедри з міжнародним та/або вітчизняним фінансуванням. Завдяки досвіду здобутому під час участі у таких проєктах студенти мають змогу сформувати релевантне професійне резюме ще до закінчення повної програми бакалаврату та наповнити власне портфоліо першими здобутками. Наприклад, дехто зі студентів 3-го курсу отримав змогу зробити наступний допис: «Був виконавцем у 2022 році проєкту за фінансування програми ЄС «Horizon 2020», де систематизував дані з ІоТ-системи зернового елеватора та розробляв програму на Python для удосконалення моделей штучного інтелекту, необхідних для оптимізації енергозберігаючих режимів роботи цього елеватору»;
- індивідуалізований підхід до підготовки студентів та проєктне навчання – на 1-му курсі усі студенти кафедри САІТ беруть участь в Ідеатоні «Системний аналіз ІТ-рішень», що дає можливість сформувати команду однодумців та, за бажанням, розвивати власну ідею під час подальшого навчання, яка, згодом, може перерости у стартап, дозволить студентам опанувати корисні знання і навички з розвитку програмного продукту (у більшості дисциплін передбачені бали за подібні індивідуальні завдання);
- з 1-го курсу студенти можуть брати участь у студентських наукових гуртках при одній з 4-х науково-дослідних лабораторій під керівництвом викладачів кафедри, де можна випробовувати отримані знання і навички на реальних задачах у команді з іншими студентами і за результатами яких писати наукові статті та отримувати свідоцтва про реєстрацію авторських прав на комп’ютерні програми, посилання на які можна включити в резюме;
- можливість участі в міжнародних ІТ конкурсах, ідеатонах, хакатонах, у т.ч. під керівництвом викладачів кафедри;
- безкоштовний доступ до багатьох програм, сервісів і ресурсів, отриманих через партнерські відносини та договори про співробітництво з ВНТУ, які дозволяють отримувати більш якісну освіту та надають можливість для саморозвитку, наприклад ВНТУ має пільги у програмі онлайн курсів Coursera, що дозволяє безкоштовно опанувати спецрозділи окремих дисциплін (як правило, у програмах дисциплін передбачені додаткові бали за це або можна перезарахувати частину кредитів дисципліни за результатами опанування онлайн курсу).
Кваліфікація | Магістр з інформаційних систем та технологій |
---|---|
Гарант | Завідувач кафедри САІТ ВНТУ, д.т.н., професор Мокін В.Б. |
Орієнтація ОП | Освітньо-професійна програма орієнтована на інтелектуальні інформаційні технології аналізу даних та зображень і технологічний цикл створення автоматизованих засобів для оброблення цих даних. |
Методи, методики та технології | Методи, методики, технології та підходи інформаційного, математичного та комп’ютерного моделювання, системного аналізу, інформаційної безпеки, проєктної, організаційної та управлінської діяльності, професійні прикладні програми, сучасні мови програмування (в тому числі спеціалізовані). |
Основний фокус | Поняття, принципи, методи та засоби створення і супроводу інформаційних систем; методологія та інформаційні інтелектуальні технології аналізу даних (числових, тексту, мови) та зображень і технологічний цикл створення автоматизованих засобів для оброблення цих даних. Загальна – діяльність з організації проектування чи застосування автоматизованих засобів для реалізації інформаційних інтелектуальних технологій аналізу даних та зображень; поняття, принципи та концепції створення і функціонування організаційно-технічних систем і технологій обробки інформації за допомогою технічних і програмних засобів. |
Спеціальна – сучасні мови програмування та середовища для створення і використання інтелектуальних технологій аналізу даних (числових, тексту, мови) та зображень. | |
Ключові слова: інформаційні технології, інформаційні системи, інтелектуальні технології, програмування, аналіз і передбачення даних, аналіз зображень. | |
Особливості | Програма виконується в активному науково-практичному середовищі, значною мірою спрямована на підготовку фахівців з науково-прикладних засад проєктування чи застосування автоматизованих засобів для реалізації інформаційних інтелектуальних технологій аналізу даних та зображень. |
Умови і форми навчання | Денна форма навчання, україномовне викладання |
Термін навчання | 1,4 роки |
Передумови | Ступінь бакалавра або освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста |
У державних організаціях України, відповідно до Класифікатора професій ДК 003:2010, випускники можуть здійснювати таку професійну діяльність:
- професіонали в галузі обчислень (комп’ютеризації);
- професіонали в галузі обчислювальних систем;
- розробники обчислювальних систем;
- професіонали в галузі програмування;
- розробники комп’ютерних програм;
- професіонали в інших галузях обчислень (комп’ютеризації);
- професіонали в інших галузях обчислень;
- технічні фахівці в галузі обчислювальної техніки;
- техніки-програмісти.
Права випускників на працевлаштування не обмежуються.
Також, випускники цієї освітньої програми можуть продовжити навчання за будь-якою спеціальністю магістратури в України. На кафедрі САІТ передбачений вступ на акредитовані: освітньо-наукова програма (ОНП) рівня PhD «Системний аналіз» спеціальності 124 Системний аналіз та ОНП рівня PhD «Інформаційні системи та технології» спеціальності 126 Інформаційні системи та технології. Усього під керівництвом вчених кафедри САІТ вже захищено біля 50 дисертацій рівня «доктор наук», «PhD» та «кандидат наук».
Студенти забезпечуються гуртожитком.
Створена розвинена інфраструктура для проведення різноманітного дозвілля та занять у спортивних гуртках. Наприклад, серед викладачів кафедри є чемпіон Вінницької області з бадмінтону та кандидат у майстри спорту зі стрільби з лука.
Більше інформації щодо правил та умов вступу.